Product was successfully added to your shopping cart.

Items 1 to 10 of 134 total

Се што не сте знаеле за спиењето на вашето бебе

Се што не сте знаеле за спиењето на вашето бебе

СОНУВАМ! Oдењето на спиење бебињата го доживуваат како разделба, загуба. Тие би сакале да останат со нивните мајки и татковци, да се чувствуваат заштитени. Се плашат дека додека тие спијат, сите работи што им се познати ќе исчезнат, вклучувајќи ги и нивните родителите. На бебињата, како и на секој друг човек, им е потребен здрав одмор, но често (за жал) им е тешко да заспијат. Затоа заспивањето станува сон и родителите често се растргнати помеѓу две спротивставени цели:

13.2.2024 10:53:03
ВОДИЧ ЗА ДОЕЊЕ: СЕ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА ДА ГО ЖИВЕЕТЕ ПРИРОДНО ОВОЈ ЕДИНСТВЕН МОМЕНТ СО ВАШЕТО БЕБЕ.Доењето е најдобрата исхрана за вашето новороденче. Тоа не само што ја осигурува потребата на вашето бебе за сите неопходни хранливи материи, туку и ја зајакнува врската меѓу вас и вашето малечко...
09.10.2023 12:55:12
Прво летување со бебеПовеќето родители во овој период веќе се подготвуваат за патување со своето дете, особено доколку е мало и воопшто не му годат летните жештини. Поради тоа, следниве совети ќе ви бидат од голема корист, доколку имате дилеми околу превозот, изборот на дестинација и многу други отворени прашања пред поаѓање на пат...
08.6.2017 12:20:00
Лубеница - идеална храна за труднициПокрај тоа што содржи бројни витамини и минерали кои се потребни за идната мајка и бебе, лубеницата благотворно влијае и на бројни непријатни појави кои ја пратат бременоста, како што се мачнина и појава на отоци.
08.6.2017 11:45:43
Кои зачини смеат да ги јадат бебињатаВоспоставено е општо мислење дека детската храна не треба да содржи зачини. Да, тоа се однесува на солта и шеќерот, но зачин од билки може да се додадат во детската исхрана веќе од деветиот месец. Нормално, важно е да ги доадавате постепено, како што правевте и со воведувањето на нови намирници во исхраната и во мали количини....
11.4.2017 14:55:18
10 Работи кои не смеете да и ги кажете на трудницаВо текот на бременоста ќе бидете изненадени од сите непријатности кои се дел од неа како ненадејните проблеми со бешиката, ,,тркачката патека,, под стомакот, гради доволно големи за да ја превземат должноста на Хималаите како најголеми планински врвови…….
10.4.2017 14:34:58
Храна богата со хранливи состојки за бебиња од 9 до 12 месециНајверојатно, вашето бебе на оваа возраст ќе биде многу повеќе умешно во џвакањето на храната, па можете пирето и кашите да ги замените со сецкана храна. Многу бебиња одбиваат да се хранат со лажичка, па затоа јадењето со прсти станува важен дел од нивната исхрана.
08.4.2017 15:07:07
Што ако вашето бебе не напредува?Што ако вашето бебе не напредува? Прекумерното повраќање и подригнување може да укаже на некаково пореметување. Од ретките случаеви постои голема опасност од враќање на желудочната киселина во хранопроводот.
15.3.2017 12:15:05
Од искуството на една мајка: Како поубаво да спиете во бременостГрчеви, честите потреби за во тоалет и ограничените позиции за спиење ја отежнуваат ноќта во текот на третото тромесечие, но со овие совети сигурно полесно ќе спиете. Пред да се роди бебето, на некој му треба помош за да заспие – да, да, на трудната мајка...
09.3.2017 14:50:28
Житарици во исхраната на бебетоСоодветно советите на денешните лекари, секоја храна која во себе содржи жито не треба да му се дава на бебето пред да наполни една година. Наместо житарици, можете да користите оризен гриз или оризни снегулки, доколку бебето е помало од една година.
08.3.2017 10:13:07

Items 1 to 10 of 134 total

Facebook Twitter Instagram YouTube
Бесплатна испорака Прво купување Советувалиште Каталози